Dossier "Kosovo"

Kosovo/ Haitin. Hoxhaj: Pas njohjes do te thellojme bashkepunimin me Haitin


Questo slideshow richiede JavaScript.

Port-au-Prince, 11 shkurt 2012 – Vetëm një ditë pasi iu konfirmuar njohja nga Republika e Haitit, Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj ka vazhduar takimet me përfaqësues shtetëror në Port-au-Prince.

Ministri Hoxhaj fillimisht eshte takuar me Kryeministrin e Haitit, Garry Conille, te cilin e ka falenderuar! per vendimin e Qeverise se tij per te njohur pavaresine e Kosoves.

Ministri Hoxhaj ka thene se me kete vendim, Haiti i eshte bashkuar shteteve te fuqishme e demokratike boterore, te cilat me njohjen e tyre i kane kontribuar paqes dhe stabilitetit ne Ballkanit.

Nga ana tjeter, Kryeministri i Haitit, Garry Conille ka vleresuar se tani Haiti dhe Republika e Kosoves duhet te thellojne bashkepunimin politik dhe ekonomik.

Ministri Hoxhaj dhe Kryeministri Conille jane pajtuar qe se shpejti ne mes te dy shteteve do te nenshkruhen disa marreveshje bilaterale.

Mbreme, Ministri i Puneve te Jashtme i Republikes se Haitit, Laurent Lamothe, pas nje takimi zyrtar me Ministrin e Puneve te Jashtme te Republikes se Kosoves, Enver Hoxhaj, ne nje konference te perbashket per shtyp kane bere publike njohjen zyrtare te pavaresise se Kosoves nga Haiti.

Dy ministrat kane deklaruar se Republika e Kosoves dhe Republika e Haitit shume shpejt do te vendosin marredhenie diplomatike, permes akreditimit te ambasadoreve jorezident si dhe do te nenshkruhen disa marreveshje ne fushen e arsimit.

Ministri Hoxhaj po ashtu ia ka ofruar Haitit ndihmen e Republikes se Kosoves, sidomos ne ofrimin e pervojave per procesin e rindertimit.

Republika e Haitit eshte shteti i 87 qe e njeh pavaresine e Kosoves.

Njohja nga ky shtet vjen ne kohen kur Ministria e Puneve te Jashtme e Republikes se Kosoves ka intensifikuar maksimalisht perpjekjet per te permbyllur procesin e njohjeve te pavaresise se Kosoves.

Republika e Haitit, eshte shtet i Karaibeve me siperfaqe prej 27,750 kilometra katrore, me popullsi prej rreth 9,8 milione banore dhe ka kryeqytet Port-au-Princin.

Fonte: Governo Kosovo (Consiglio: usa il traduttore di Google)

Informazioni su Responsabile del sito

Un cittadino

Discussione

Non c'è ancora nessun commento.

Rispondi

Inserisci i tuoi dati qui sotto o clicca su un'icona per effettuare l'accesso:

Logo di WordPress.com

Stai commentando usando il tuo account WordPress.com. Chiudi sessione /  Modifica )

Google photo

Stai commentando usando il tuo account Google. Chiudi sessione /  Modifica )

Foto Twitter

Stai commentando usando il tuo account Twitter. Chiudi sessione /  Modifica )

Foto di Facebook

Stai commentando usando il tuo account Facebook. Chiudi sessione /  Modifica )

Connessione a %s...

Questo sito utilizza Akismet per ridurre lo spam. Scopri come vengono elaborati i dati derivati dai commenti.

Le Rubriche

Cronologia News per mese

Follow Rassegna Stampa Militare on WordPress.com

Inserisci la tua e-mail per ricevere notifica di nuovi articoli.

Unisciti ad altri 1.438 follower

La Fanteria

Follow on Bloglovin

Pirateria in Corno d’Africa

%d blogger hanno fatto clic su Mi Piace per questo: